2018 március végén Szolnokon került sor a különleges erők Visegrad 4Sight elnevezésű nemzetközi gyakorlatára, amelyen a „Visegrádi” országok vettek részt. Pontosabban tényleges katonai erővel a magyaron kívül a lengyelek és a szlovákok voltak jelen, a csehek megfigyelőként vettek részt, rajtuk kívül hasonló célból még osztrák katonák is ide utaztak.
A sajtó március 29-én kapott lehetőséget az események megtekintésére, amelyet egy éleslövészettel kezdtek. A magyar és lengyel katonák közösen hajtották végre az érdekes bemutatót, amelynek során a néha nagyon közel voltak egymás tűzvonalához. Érdekes tény, hogy a fedezékek lehetőségeihez igazodva jobb és bal kézzel egyaránt tudniuk kell lőni függetlenül attól, hogy személy szerint melyik a preferált fegyverfogási oldaluk. Láthattunk több eddig számunkra ismeretlen fegyverfajtát, amelyekről aztán később érdekes és fontos információk hangzottak el.
A lövészet után komplex harcászati bemutató következett. Az egykoron a repülő múzeumban lévő svéd és svájci gépek kapták a meglehetősen dicstelen „ellenséges” szerepet, amelyeken kívül a támadó „különlegeseknek” meg kellett semmisíteniük egy raktárt, és radar berendezést.
Elsőként két Gripen (38 és 39 számú) hajtott végre kis magasságú csapásmérést a földön álló gépekre, majd két Mi-17-es hozta a katonákat, akik a többi kijelölt létesítményt pusztították el, de előtte még leküzdték az azok védelmét ellátó ellenséges erőket.
A bemutató a hangárban folytatódott, ahol sor került egy fontos bejelentésre, a honvédség kézifegyver (pisztoly, géppisztoly, gépkarabély) készletének cseréjét cseh kooperációban hajtják végre a Zrínyi 2026 program keretén belül. Első lépcsőben a nyírtelki Arzenál végzi az összeszerelést, később pedig a teljes gyártás hazai lesz, erről és a licencek megvételéről már megszületett a szerződés.
Bemutatták az MH2 vitéz Bertalan Árpád Különleges Rendeltetésű Dandár legújabb eszközét a részben amerikai segélyből vásárolt egy tucat Polaris könnyű terepjárót, amely érdekes módon kategóriáját tekintve hasonló az anno itthon kifejlesztett, de gyártásra ki tudja mi okból nem került Szöcskével.
A rögtönzött kiállításon meg lehetett tekinteni szinte az összes rendszeresített fegyvert, a felderítő dróntól a Carl Gustav páncéltörőig, és a hangár előtt ott állt egy további újdonság is. Nem tudni mi okból, de a kiosztott lajstromszámot cseh polgári jelzéssel letakarva állították ki az új, februárban érkezett Z-143-est, amely elvileg részben felderítő feladatra is alkalmas lehet, azonban a törzse alól hiányzott a forgatható FLIR kamera rendszer.
A rendezvény jó lehetőséget adott egy kis nosztalgiázására is, mivel a helyszínek közötti buszozás közben láthattuk a kivont technika egy részét, köztük a sokak által kedvelt MiG-eket is.
A látottak megerősítették azokat a híreket, amelyek a haderő fejlesztés felgyorsításáról szóltak. Valóban úgy tűnik, hogy ezúttal nem pillanatnyi fellángolás, és a régebbiekhez hasonló „füstbe ment terv” lesz a Zrínyi 2026, amelynek már eddig is történt több kicsi, de fontos lépése.
Végezetül néhány további fotó a nap eseményeiről
"Magyar-lengyel két jóbarát....."
A messzi távolban egy Mi-24V. Különös, hogy a múzeumi "Csőrike" főreduktorát és hajtóműveit kiszerelték. Műszaki logika szerint minden bizonnyal szükség volt rájuk a Szentpéterváron lévő hasonló gépek nagyjavításához.