A Magyar Honvédség haderő fejlesztési programjának aktuális állásáról, és az ebből adódó feladatokról tartott ma tájékoztatót Benkő Tibor honvédelmi miniszter a szolnoki helikopter bázison. Az esemény részben sajtónyilvános volt, így megtudhattuk, hogy a NATO által elvárt 2%-os költségvetési részesedést az előzetesen kalkulált 2024 helyett már korábban elérhetjük, mivel ezt lehetővé teszi az ország gazdasági teherviselő képessége. A személyi állomány illetmény emelése a tervek szerint történik, emellett természetesen folyik a technikai modernizáció is.
Ennek néhány kézzel fogható eredményével találkozhattunk a repülőtér hangárjában berendezett kiállításon, ahol szerepelt az oroszországi nagyjavításról nemrégiben hazaérkezett Mi-24P harci helikopter, új terepjárók és egyéb katonai járművek, valamint a napokban átadott ugyancsak új, hazai összeszerelésű kézifegyverek. Utóbbi téren jelenleg kissé vegyes a kép, a régi Kalasnyikov alapú gépkarabélyokat leváltja a cseh CZ BREN, de ezek mellett a szolnoki különleges erők állományában megmarad az amerikai M4 is. Az újdonságok között volt a közeli légi felderítési feladatokra beszerzett amerikai RQ-11 Raven drón, amit nem tudni mi okból , de nem lehetett lefotózni. A kisméretű kézből indítható repülő eszköz méretéhez és képességeihez képest elképesztően drága, egy komplett egység négy géppel, két földi irányító készlettel és tartalék alkatrészekkel 170 ezer dollárba kerül, legalábbis a hozzáférhető információk szerint. Ilyen kategóriájú eszközünk már volt, az izraeli Skylark sorsa azonban a cikkíró számára ismeretlen.
A miniszteri beszámolón elhangzott, hogy a közeli jövőben sor kerül a közepes szállító helikopterek beszerzésére is, amelyek a már megrendelt könnyű Airbus Helicopters H145M mellé érkeznek majd Szolnokra, hasonló 20 darabos mennyiségben. Noha a típust még nem nevezték meg, erősen valószínűsíthető újra európai megoldás, talán a Super Puma valamely korszerűsített utód verziójának rendszeresítése. (jól saccoltam, december 14-én bejelentették 16 db Airbus Helicopters H225M megrendelését) Ugyancsak ismeretlen hogy a légvédelem milyen új fegyverrel váltja le a reménytelenül elavult és többször kényszerűen hosszabbított üzemidejű régi orosz Kub komplexumokat, és a jelenleg jelképes páncélos erők mely harckocsi típusra cserélik a T-72-ket. Amíg a humán területen lezajló változások, előrelépések adatai nyilvánosak, sajnos a technikai területen éppen ellenkezőleg, nagyon keveset tudunk.
A légierő harci repülőgép állománya nem változik belátható időn belül, a kecskeméti bázison üzemelő Gripen-ek képességei azonban kis lépésekkel javulnak. Már rendelkezésre állnak a Litening lézeres célfelderítő és megjelölő rendszer konténerébe integrált ROVER rendszer elemei, amely lehetővé teszi azt, hogy a földi előretolt felderítő JTAC egységekkel képi és video felvételeket cseréljenek, ezen felül már gyakorlaton demonstrálták a precíziós csapásmérő képességet, GBU-12-es lézervezérlésű bombákkal.
A légi szállítási kapacitás az utóbbi időben a média érdeklődés középpontjában volt a már beszerzett és üzembe állított A319 személyszállítók és a kisebb Dassault Falcon 7X gépek miatt. Ezek mellé mindössze három "igazi" katonai szállítógép rendszeresítése várható, de hogy mely típus, az ugyancsak nem nyilvános.
A szolnoki tájékoztató része volt a dinamikus bemutató, amelyet a helikopteres alakulat az ugyanitt állomásozó különleges műveleti zászlóalj katonáival közösen hajtott végre. Ma szerepeltek először sajtónyilvános eseményen a nagyjavított Mi-24-esek, a géppár a levegőből fedezte a katonákat helyszínre szállító Mi-17-est és a földi akciót. Sajnos a legtöbb látnivaló totálisan ellenfényes volt, így csak kevés használható felvétel született, de ennek ellenére köszönettel tartozunk a bázis sajtótisztjeinek.